Роза Ауслендер – у слові та графіці

У «Видавництві 21» вийшла графічна біографія німецькомовної письменниці родом із Буковини

Про головне

Аліна Лісненко

У «Видавництві 21» вийшла графічна біографія німецькомовної письменниці родом із Буковини Рози Ауслендер «Життя у слові»

Книгу написала літературознавиця і перекладачка, дослідниця життя і творчості Рози Ауслендер Оксана Матійчук. Візуально інтерпретували та втілили книгу учасники Клубу ілюстраторів «Pictoric» Олена Старанчук і Олег Грищенко. Проект реалізували за сприяння Центру Gеdankendach та Goete-Institut. Усі переклади використаних у тексті цитат із поезій та есе належать Петру Рихлу.

Odoo CMS - велика картинка

Оксана Матійчук розповіла, що ідея зробити арт-видання разом «Pictoric» належить колишній співробітниці Центру Gеdankendach Ірині Ганах. Під час подальших обговорень вирішили зробити серію графічних біографій буковинських авторів та авторок (і не лише німецькомовних). Оскільки минулого року було 20 років з дня смерті Рози Ауслендер, вирішили розпочати серію саме з неї. 

Оксана Матійчук вважає, що саме такий формат викладу біографії може зацікавити широку аудиторію.

«Думали передусім про школярів, розуміючи, що навряд чи можна зацікавити їх класичним викладом і виглядом біографії. Але вважаємо, що приваблива візуальна складова та простий текст будуть цікавими також для інших читацьких категорій, які не готові з різних причин сприймати академічні тексти. Вважаємо також, що комбінація візуального та текстового допомагає краще запам’ятовувати та утримувати увагу читачів».

Оксана Матійчук, авторка книги

Odoo CMS - велика картинка

Формат графічної біографії вимагає дуже сконденсованого викладу, тому авторці потрібно було чітко визначитися з основними акцентами. Оксана Матійчук розповіла, що керувалася зокрема такими міркуваннями:

  • факти з життя, які показують зв’язок Рози з Буковиною та Чернівцями;

  • життєві події, на які наклали відбиток історичні події, що визначали також долю Чернівців та європейських країн загалом;

  • поетологічні чинники, що формували творчість Рози Ауслендер;

  • речі чи вчинки, що показують її як непросту, іноді непередбачувану та емоційну особистість, «родзинки» характеру.

Більше про графічну біографію Рози Ауслендер «Життя у слові» і загалом про проект можна буде довідатися 14 травня у Літературному целанівському центрі під час презентації (початок о 18:00). 

Схожі публікації