"Майстерня міста": проблеми Чернівців – можливості для розвитку

Про проект, що втілює місцеві ініціативи та показує, куди рухатися місту

Про головне

Оксана Чорна

"Майстерня міста" – можливість чернівчанам разом із професіоналами зробити Чернівці комфортнішими, втілити власні ідеї щодо розвитку громадського простору в місті, його озеленення та збереження історико-культурної спадщини.

Цей урбаністично-культурний проект створив відкриту платформу для інноваційних ідей, діалогу та активної співпраці між громадськими організаціями, міською владою та мешканцями.

Протягом 7-10 вересня у Чернівцях усі зацікавлені планували та втілювали локальні ініціативи. Три локації, різнопланові воркшопи, виставки, лекції, обговорення – 4 дні, під час яких активні чернівчани творили своє місто.

Та почалося все ще минулого року, коли команда архітекторів досліджувала можливості Чернівців. Про це розповідає Яна Максимчук – архітекторка, яка вже другий рік працює в команді "Майстерні міста".

"Перший етап, у якому ми взяли участь – аналіз міста. Чернівці поділили на 9 сфер. Серед них – здоров’я, економіка, екологія, населення та демографія, технічна інфраструктура. Кожен з експертів мав дослідити свою сферу. Результати ми наносили на мапи для візуалізації. Це було на попередній майстерні міста. Цього року ми акцентували увагу на архітектурі, структурі Чернівців, будовах, ландшафті, на потенціалах міста, недоліках, які ми врахуємо під час проектів. Завдяки цим дослідженням ми хочемо побачити, куди ми рухаємося і яким місто буде в 2030 році".  

Яна Максимчук, архітекторка 

Аналіз міста допоміг команді архітекторів виявити особливості Чернівців, які вказують, що необхідно робити, щоб місто стало комфортнішим.

"У нас в одній частині міста зосереджено понад 60% населення. Йдеться про територію від Проспекту і до Південно-Кільцевої вулиці. Таке скупчення перевантажує місто, погіршує його мобільність. Проте там продовжують будувати житлові будинки, квартали далі ущільнюються. Завдяки аналізу ми можемо працювати над цією особливістю. Також Чернівці характеризує незвичайна топографія. Експерти, які приїжджають з інших міст, не завжди можуть реалізувати свої проекти тут через наш рельєф. Це дає можливість діяти нестандартно, креативити". 

Яна Максимчук, архітекторка 

Також у межах проекту команда Майстерні міста спілкувалася з чернівчанами, щоб з’ясувати, яким вони прагнуть бачити Чернівці. Яна Максимчук ділиться: найпершим пріоритетом є хороші дороги. Також мешканці хочуть більше дитячих майданчиків, зручних зон для паркування, комфортного громадського транспорту. Проте мета майстерні – не тільки дізнатися про проблеми міста, а й навчити чернівчан самостійно їх вирішувати.

"Я люблю повторювати: в нас немає проблем, у нас є можливості. Ці проблеми і є можливостями. Зараз тенденції змінюються. Нам не вказують, яким має бути місто. Усі, хто проживає тут, вчиться чи працює, можуть нам сказати про свої побажання. Кожен робить маленький вклад у спільну справу. Це змушує відчувати, що я люблю це місто, бо зробив для нього щось". 

Яна Максимчук, архітекторка 

Один із проектів цьогорічної "Майстерні" – "Студентська площа". Територію, окуповану автомобілями, команда архітекторів перетворила у комфортний громадський простір. На парковій зоні на Університетській, 17 створили місце для відпочинку та спілкування, зробивши пішохідний перехід значно безпечнішим для пішоходів, а поворот на Університетську – комфортнішим для водіїв.

Ідея з’явилася минулого року, розповідає один із ініціаторів простору, архітектор Рудольф Граф, який зараз працює в Чернівецькій міській раді в рамках німецько-українського проекту з комплексного розвитку міст в Україні.

"Студентська площа демонструє, що у міста є великий потенціал, який ми можемо використати. Тепер на місці, де припарковувалися машини, виник простір, де можна сісти, насолодитися, безпечно пройти". 

Рудольф Граф, архітектор

Після урбаністичного фестивалю площу демонтували. Тепер на цьому місті знову припарковані авто. Проте команда "Майстерні міста" планує незабаром створити подібний простір біля кінотеатру "Чернівці", а також, можливо, повернути "Студентську площу" на Університетську.  

"Прибравши всього 10 машин, ми зробили зручний простір для такої великої кількості людей. Всі побажання людей мають ґрунтуватися на компромісі. Ми виявили, що чернівчани не прагнуть поїхати в інше зручне місто, вони хочуть, щоб Чернівці стали комфортними".  

Яна Максимчук, архітекторка 

Odoo CMS - велика картинка
Odoo CMS - велика картинка
Odoo CMS - велика картинка
Odoo CMS - велика картинка
Odoo CMS - велика картинка
Odoo CMS - велика картинка
Odoo CMS - велика картинка
Odoo CMS - велика картинка
Odoo CMS - велика картинка
Фото Василя Салиги

 

Схожі публікації