Кремль 20 років веде геополітичну битву за Арктику – британський експерт

Нещодавно Росія відкрила військову базу на Землі Франца Йосипа

Про головне

Оксана Чорна

Арктика стає фронтом нової російської експансії

Одна з найбільш гарячих точок планети знаходиться в Арктиці, стверджує директор з російських дослідженнь британського Центру Генрі Джексона Ендрю Фокселл.

У своїй статті в газеті Daily Telegraph він пише, що Арктика швидко стає фронтом нової російської експансії, передає УНІАН з посиланням на ВВС.

Росія нещодавно відкрила військову базу на Землі Франца Йосипа. Якщо НАТО не відреагує, Великобританія, що знаходиться біля воріт в Північний Льодовитий океан, опиниться в самому центрі нового протистояння, вважає експерт.

Ця маловідома геополітична битва почалася майже 20 років тому з приходом до влади Володимира Путіна. На наступний рік Росія направила в ООН заявку про розширення шельфу в Арктиці. Ця заявка була відхилена, але в 2015 році її переглянутий варіант був знову направлений на розгляд Організації Об'єднаних націй. Якщо вона буде прийнята, російські території будуть розширені на 463 квадратних миль, пише Ендрю Фокселл.

Під прицілом Кремля – величезні природні ресурси. Геологічні дослідження, результати яких були в 2008 році опубліковані в США, свідчать, що 13% світових запасів нафти і 30% запасів газу знаходяться в Арктиці, і Росія прагне зробити цей регіон своєї стратегічною ресурсною базою. В рамках цієї стратегії Росія створила об'єднане стратегічне командування "Північ" і нарощує там свою військову присутність.

У результаті, вважає автор, Захід опинився у важкому становищі. У американців є лише один криголам, здатний працювати в арктичних морях, та й той мав бути списаний десять років тому. У Росії, яка намагається повністю взяти під свій контроль Північний морський шлях, 40 і ще 11 в проекті, стверджує газета.

У відповідь на все це НАТО, за деякими відомостями, обмірковує варіант відродження Арктичного і Атлантичного командування, скасованого після закінчення холодної війни. Альянс довго ігнорував Арктику, але це треба змінити, пише Фокселл. Росія сподівається, що ООН задовольнить її заявку на розширення шельфу. В іншому випадку вона може вирішити захистити свої інтереси силовим способом, допускає Фокселл.

Джерело фото

Схожі публікації