Як обрати сімейного лікаря: покрокова інструкція від МОЗ

Починати шукати собі лікаря первинної ланки можна вже зараз

Про головне

Ярина Боринець

Офіційний сайт Міністерства охорони здоров'я України оприлюднив покрокову інструкцію про те, як обрати сімейного лікаря

Обрати лікаря первинної ланки можна незалежно від місця прописки, проживання чи сплати за обслуговування. У випадку, якщо Вам необхідна термінова допомога лікаря, потрібно звертатись у найближчий пункт первинної медичної допомоги.

"Тепер медична допомога не прив’язана до місця прописки, проживання чи розміру хабаря. Кожен українець може вибрати терапевта, педіатра, або сімейного лікаря у будь-якому медичному закладі, а гроші за ваше медичне обслуговування заплатить держава. Поки приписна кампанія (процес вибору лікаря і укладення договорів) триває у пілотному режимі".

Міністерство охорони здоров'я

Для реалізації медичної реформи МОЗ перш за все рекомендує визначитися з вибором лікаря,у якого Ви бажаєте проходити обстеження і лікуватися. Знайти його можна, опитавши родичів чи близьких, а також звернувшись до місцевого відділу охорони здоров'я або ж у реєстратуру медичного закладу. 

Другий крок - підписання декларації з лікарем. Документи, які знадобляться для підписання угоди, – ваш паспорт та ідентифікаційний номер. Якщо ж ви підписуєте декларацію з педіатром (чи сімейним лікарем, який буде обслуговувати вашу дитину), то також знадобиться свідоцтво про народження дитини та документи (паспорт та код) обох його батьків або опікунів.

Основний спосіб заповнення декларації — електроний: лікар внесе ваші дані в систему. Важливо, що декларація з’явиться в системі після подвійної авторизації: лікар попросить назвати код, який надійде вам СМС-повідомленням.Якщо ж у вас немає мобільного телефону, лікар сфотографує чи відсканує ваші документи, щоб долучити їх до декларації.

"Заклади первинної медичної допомоги, в яких працюють сімейні лікарі, підписують контракт з Національною службою здоров’я, а пацієнти – декларацію з тими лікарями, яких самі собі обрали. Декларація підписується безстроково, тобто вам не потрібно буде перепідписувати її щороку. З іншого боку, якщо ви вирішите підписати угоду з іншим лікарем, ви зможете зробити це у будь-який час".

Міністерство охорони здоров'я

Один лікар може обслуговувати максимум 2 тисячі пацієнтів. Таку кількість пацієнтів рекомендує МОЗ. Можуть бути і виняткові ситуації, наприклад, коли лікар працює в селі, де проживає більше 2 тисяч людей. Тож якщо ви впевнені, що знайшли хорошого лікаря, не гайте часу, адже у нього може просто не залишитись місць для нових пацієнтів.

Третій етап: звертайтесь до лікаря при першій необхідності. Крім обстеження і лікування, він займається тим, що за потреби направляє вас до вузькоспеціалізованих фахівців, виписує рецепти на ліки, в т.ч. які підпадають під програму “Доступні ліки” (безкоштовні ліки в аптеці, за які платить держава), та будь-які медичні довідки, наприклад, до басейну тощо.

Останнє, на що наголошує МОЗ - припинення корупції у медичних закладах. Йдучи до лікаря, пам’ятайте, що це не безкоштовна послуга, за яку ви маєте покласти «подяку» в кишеню лікарю. Це медична послуга, за яку заплачено з ваших податків.

"У 2018 році заклад, в якому працює сімейний лікар, почне отримувати пряму річну оплату за обслуговування кожного пацієнта, який уклав з ним договір Планується, що у 2018 році середня виплата на первинній ланці складе близько 370 грн на одного пацієнта, у 2019 — 450 грн. Практика у 2000 пацієнтів може мати річний дохід від 740 000 грн до 1 000 000 грн у 2018 та від 900 000 до 1 200 000 грн у 2019. У цей бюджет входять оренда кабінету, оплата роботи лікаря, медсестри (фельдшера), прості витратні матеріали та часткове покриття аналізів".

Міністерство охорони здоров'я

Джерело фото

Схожі публікації