Тема гендерної рівності останнім часом стала дуже популярною. Жінки почали займати керівні посади, працювати і заробляти більше, ніж чоловіки, проте усе ще скаржаться на утиски з боку протилежної статі. Бізнес та політика завжди вважалися чоловічою роботою. Проте з часом ця тенденція почала змінюватися. Жінок у політиці досі менше, ніж чоловіків. Але що це насправді: дискримінація чи добровільний вибір самих жінок? Відповіді на ці питання шукали на обговоренні «Точки росту і залучення жінок у чернівецькій політиці», що відбулося у Чернівцях 5-го березня.
![Odoo CMS - велика картинка](https://storage.googleapis.com/106a155c-ff12-11e7-a391-02420a000013-fs/162/1623eb9607685510ed426aab00c8eecdee97a036/716DAEA1-2B85-44C1-84CF-D92A338D4C54.jpg)
![Odoo CMS - велика картинка](https://storage.googleapis.com/106a155c-ff12-11e7-a391-02420a000013-fs/9a2/9a22a458249fd9f1ff82b571d7db39e46867bd55/23DC7C6B-A1CD-48D5-9DB7-F78518512263.jpg)
Надія Бабинська, координаторка проекту дослідження доброчесності та інклюзивності процесів у регіонах України, на початку зустрічі зазначила, що саме жінки в політиці є основною темою обговорення.
«Ми вирішили поїхати регіонами України і поспілкуватися з людьми, щодо участі жінок в європейських процесах, особливо на місцевому рівні. Хочемо зрозуміти, чи є точки росту, і як можна збільшити кількість жінок на різних рівнях влади у представницьких органах. Що нам заважає і що ми можемо для цього зробити?»
Надія Бабинська, координаторка проекту дослідження доброчесності та інклюзивності процесів у регіонах України
![Odoo CMS - велика картинка](https://storage.googleapis.com/106a155c-ff12-11e7-a391-02420a000013-fs/bfa/bfa9a2280c83683824ddfd643afda205d471c80e/3714E416-6FCB-400B-BCDA-EB5C4EE55E8C.jpg)
![Odoo CMS - велика картинка](https://storage.googleapis.com/106a155c-ff12-11e7-a391-02420a000013-fs/eaa/eaaa32b066c600ea734e451edffbbda042c32767/E1E4FDE1-F4F6-42E2-909C-C15B5BA1DC25.jpg)
Про власний досвід роботи у політиці розповіла депутатка Чернівецької ОДА Ольга Кобевко.
«По собі скажу, що я, як жінка, не відчуваю утисків. Навіть не хочу відрізняти себе у політиці тим, що я є жінка, зверніть на мене увагу. Ні, я просто роблю те, що можу і вмію робити».
Ольга Кобевко, депутатка Чернівецької ОДА
![Odoo CMS - велика картинка](https://storage.googleapis.com/106a155c-ff12-11e7-a391-02420a000013-fs/ffc/ffcade77469f5ad93f09825aa87415a07e2a1408/266D0B8C-B17A-421D-967C-112C0ABA5F5C.jpg)
![Odoo CMS - велика картинка](https://storage.googleapis.com/106a155c-ff12-11e7-a391-02420a000013-fs/e72/e7271714a49233035d68fb9780fe4bca46c9c994/A6C5E5F1-6F7B-4AC8-B6DA-9A3585507E61.jpg)
Марія Нікітана, депутатка Вижницької міської ради, підтвердила думку Ольги про відсутність дискримінації жіночої статі у депутатських колах.
«Найцікавіше те, що жінки, з якими я проводила зустрічі (а це зазвичай були сільські ринки) дуже дивно реагували. Казали: «Ви же жінка, ще й на візку. Який із вас депутат? Ви що нам вулиці приберете, чи дорогу відремонтуєте?» Я була шокована, тому що чоловіки такого мені не говорили. Тобто тоді мене дискримінували жінки».
Марія Нікітана, депутатка Вижницької міської ради
![Odoo CMS - велика картинка](https://storage.googleapis.com/106a155c-ff12-11e7-a391-02420a000013-fs/a5b/a5bf3bc75be6f534ebb5877718b2519b96fc16e0/9BE5EDDD-8B9A-4080-88E3-BD1AFFC41CFE.jpg)
Тож з якими утисками стикаються чернівецькі жінки-політикині? Відповідь на це питання ми хотіли почути, принаймні, у другій половині обговорення. Проте мова пішла про інклюзивність у політиці, наявність пандусів у будівлях органів влади, роль жінки у суспільстві, і про ЛГБТ-спільноту не забули.
Яка ж тоді мета проведення дискусії? Після завершення бесіди із цим запитанням ми вирушили до координаторки проекту Надії Бабинської.
– Мета проекту – навчання, інформування, подолання стереотипів, які існують у суспільстві. Тому ми і запросили людей розповісти те, як вони це бачать. Наприклад, фінансують футбольні майданчики, а чи хтось робить щось для дівчат? Чи враховують при цьому їх потреби? Чи хтось робить щось для їх залучення. Потрібно піднімати питання: чому на чоловічий вид спорту виділяється більше коштів, ніж на жіночий, чому у нас немає гімнастичних майданчиків, і чому не популяризують жіночий футбол.
– А якщо ближче до політики?
– Та це ж те саме. Оцей чоловічий футбол, це ж результат дії політиків. Взагалі, питання гендерної рівності є дуже комплексним. Це не тільки політика. Хто формує раду? Люди, які виховувалися у стереотипному середовищі і звикли до того, що жінка має сидіти вдома. Чи люди, які будуть обирати представників до партійного списку за їх можливостями, за їх знаннями.
![Odoo CMS - велика картинка](https://storage.googleapis.com/106a155c-ff12-11e7-a391-02420a000013-fs/6bf/6bf4dc5100d998c03e26480c56d404dc4dd55cdb/5ACACC58-5F8B-45A5-9B3B-38527D51B310.jpg)
– Тобто жінка може не стати політиком через свою стать?
– Ну так, звичайно. Бо у неї немає грошей, щоби заплатити за місце у партійному списку. А чому немає грошей? Бо немає економічних можливостей, які є в чоловіків. Вона має 4-6 годин на день неоплачуваної праці, яку їй нав’язують у зв’язку з гендерними стереотипами. Є гендерні стереотипи про жінок, про їхню стать, типу «прекрасна частина людства», «слабка стать», і ще комплекс проблем, про які треба говорити. Збільшення представництва жінок впливає і на гендерне зростання. Це вже доведено європейськими країнами, де є високий відсоток жінок у політиці. Там навіть порахували, як зросте відсоток ВВП за рахунок того, що буде забезпечена рівність жінок і чоловіків у політиці та бізнесі. Коли жінка отримує меншу плату, ніж чоловік за одну і ту саму роботу, то виникає багато запитань.
– Чи існує відсоткова квота депутаток у раді?
– Квота жінок у міській чи обласній раді – 30%. Це не офіційно, але це рекомендація. Проте, це не є обов’язковим, адже в законодавстві немає відповідальності за недотримання цих квот.
– На події більшість присутніх – це журналісти. Чому депутати, яких ви запрошували, відмовилися сьогодні прийти?
– Треба у них питати. Ми запрошували представників і представниць обласної і місцевої ради, обласної адміністрації. Вчора таку саму зустріч проводили у Вінниці. Це поки що два таких міста: Вінниця і Чернівці. Потім, якщо буде запит, то ми це розвиватимемо.
![Odoo CMS - велика картинка](https://storage.googleapis.com/106a155c-ff12-11e7-a391-02420a000013-fs/d1a/d1a7e9345a30342979d1118fc98378e694fc97fc/6D210714-C94F-4658-9CD7-65599D89C0F6.jpg)
Трансляцію обговорення «Точки росту і залучення жінок у чернівецькій політиці» та повний фотозвіт дивіться на нашій сторінці у Facebook.
Фото Анастасії Бойчук