А вам подарували мерцішор?

На Буковині відзначають свято весни

Про головне

Аліна Лісненко

1 березня традиційно на Буковині, у Румунії, Молдові та Болгарії зустрічають весну святом Мерцішор

У цей день прийнято дарувати бутоньєрки, або мерцішори у вигляді квіточок із білих та червоних ниток.

Odoo CMS - велика картинка

Існує дві легенди свята Мерцішор.

У перший день березня на лісову галявину вийшла красуня Весна, оглянулась навколо і побачила, як крізь терен пробивається пролісок. Вона вирішила допомогти йому і почала розчищати землю навколо, визволяючи від колючих гілок. Це побачила Зима і розсердилась. Вона махнула руками, закликавши сніг із холодним вітром, щоби знищити пролісок. Проте Весна прикрила квіточку своїми руками і вкололася об терен. З її руки впала крапля гарячої крові і квітка ожила. Так Весна перемогла Зиму. Кольори мерцішори символізують її червону кров на білому снігу.

За іншою легендою, Сонце спустилось на землю в образі прекрасної дівчини. А злий Змій викрав Сонце і закрив його у своєму палаці. Перестали співати пташки, діти забули, що таке радість та сміх, і цілий світ поринув у печаль. Один сміливий юнак вирішив врятувати Сонце. Цілий рік він шукав палац Змія, а коли знайшов, то визвав його на двобій. Вони довго боролись, але в результаті юнак переміг Змія та визволив прекрасне Сонце. Воно піднялося на небо та осяяло весь світ. Настала весна, природа ожила, і люди згадали що таке радість. Проте сміливий юнак не встиг побачити весну. Його тепла кров стікала на сніг. Впала остання крапля крові, він помер від ран. Там де танув сніг, виростали білі квітки — проліски. З тієї пори на честь визволення світу від темряви та печалі люди сплітають дві ниточки з квіточками білого та червоного кольорів. Червоний символізує любов до краси і пам'ять про кров загиблого юнака, а білий — здоров'я та чистоту проліска, першої весняної квітки

Odoo CMS - велика картинка

За традицією, мерцішори чіпляють на одяг протягом цілого місяця, а 31 березня знімають і розвішують на квітучих фруктових деревах. Вважається, що завдяки цьому людям буде сприяти успіх протягом року. За повір'ям, якщо загадати бажання коли чіпляєш мерцішор на дерево, то воно обов'язково збудеться. На початку квітня у багатьох містах і селах Молдови можна побачити дерева, на яких розвішано мерцішори.

У Молдові щороку 1 березня розпочинається музичний фестиваль «Мерцішор».

Джерело фото: Businessclass.md

А в деяких районах Румунії мерцішори носять лише перші два тижні березня. Вважається, що це приносить здоров'я та благополуччя. У Трансильванії мерцішори прив'язують до дверей, вікон, на роги домашніх тварин, оскільки вважається, що вони відганяють злих духів і додають життєвих сил. В жудеці Біхор існує повір'я, що необхідно вмиватися дощовою водою, зібраною 1 березня, щоби стати красивішим та здоровішим. В Банаті дівчата збирають воду чи сніг з листя суниць і вмиваються, щоби бути коханими. У Добруджі мерцішор носять до прильоту лелек, а потім кидають його у небо, аби щастя було «великим та крилатим». 

Схоже свято є і в Болгарії, що має назву «Баба Марта». Там 1 березня дарують мартениці.

Джерело фото: www.ippobuk.cv.ua

Традиційно відзначають прихід весни і на Буковині. Так у Новоселиці відбувається фестиваль «Мерцішор» за участю професійних та аматорських колективів з Новоселицького, Герцаївського, Сторожинецького, Глибоцького районів та гостей із Молдови. Під час заходу збирають кошти, аби допомогти сім’ям загиблих учасників АТО. А 5 березня Чернівецьке обласне товариство румунської культури імені Міхая Емінеску організовує Фестиваль «Мерцішор-2017», який відбудеться у палаці «Академічний» у Чернівцях.

Джерело фото: https://bukovyna.tv

Схожі публікації