Поблизу єдиної у Чернівцях пішохідної вулиці, на перетині вулиць Вірменської, Української та вулиці Якоба фон Петровича (першого вірменського бургомістра міста) стоїть Український Народний Дім. У той час, коли Буковина була у складі інших держав, цей будинок був центром українського життя Чернівців, а перед Першою світовою війною майже всі українські громадські організації розміщувалися саме тут. Письменник Юрій Федькович пожертвував свій гонорар за драматичні твори на спорудження Народного Дому. Тут, в актовому залі, вірші читав Іван Франко, часто сюди приходила Ольга Кобилянська.
Таким був Український Народний Дім колись, але звісно, що зі здобуттям Україною незалежності він втратив свої первинні функції і тепер переживає не найкращі свої часи. Зараз у частині приміщень Українського Народного Дому офіси різних громадських організацій: від «Просвіти» до «Чернівецької міської учнівської ради». В одному з підвалів тут тренуються боксери, в іншому – брейк-дансери. Одну кімнату для репетицій ділить рок-група та хор людей похилого віку, а на даху вже роками живуть голуби. А ще тут є просторий внутрішній дворик, який раніше майже не використовувався.
Однак цієї весни активісти громадської організації «Лабораторія культурних досліджень», чий офіс теж знаходиться на території Українського Народного Дому, почали створювати у дворику публічний простір. Ідея ревіталізації дворику з'явилась ще минулого року у культурного менеджера Андрія Тужикова.
«Весною 2017 року спільно з фондом «Відродження» ми започаткували краудфандингову кампанію щодо проведення у Чернівцях урбаністичної резиденції. Урбаністи та митці з інших міст мали би працювати над трьома локаціями, серед них був двір Українського Народного Дому. Однак громада не підтримала проект: з 41 500 гривень ми зібрали лише 12%. Але ми не засмутилися, а вирішили акумулювати творчий потенціал, який є у Чернівцях. Ми провели воркшоп Chernivtsi Urban Exploration, після якого ми сформували дорожню мапу роботи з двориком Українського Народного Дому при мінімальних ресурсах. Трішки нас підтримали іноземні фонди, трішки локальний бізнес, але найбільше - громада. Я маю на увазі молодих чернівчан, які фізично працювали та створювали культурний контент».
Андрій Тужиков, голова ГО «Лабораторія культурних досліджень», культурний менеджер
Допомагати конструювати та фарбувати вуличні меблі з палетів прийшли саме небайдужі містяни. Організатори кажуть, що без них би не впоралися. Відгукнулися на запит про допомогу як і ті люди, які раніше приходили на заходи, що відбувалися у дворику, так і ті, хто просто чув про ініціативу відновлення цього простору.
«Найкрутішим у процесі роботи я вважаю те,що кожен приносив посильний вклад, тому все відбувалося швидко і ефективно. Була максимальна віддача кожного учасника,при цьому усе було з позитивом і хорошими емоціями».
Валерія Чайка, учасниця ревіталізації дворика
Ревіталізація дворика стала надзвичайно важливою для Чернівців, оскільки таких публічних просторів у місті обмаль, серед них Маяк на Пруті, який знаходиться поза межами центру міста, а створення експериментальної тимчасової Студентської площі на місці парковки довело, що серед містян є попит на такі публічні простори.
На початку серпня «Лабораторія культурних досліджень» організувала німецько-український молодіжний обмін «MeetUp!», учасники якого за кілька днів розфарбували дві стіни у дворику, створивши унікальний мурал. Впродовж теплого сезону тут провели перший у Чернівцях нетворкінг «Change Makers«, 9 кінопоказів та фотовиставку, ці заходи відвідало більше 700 осіб. Отак дворик потроху почав наповнюватися і став існувати як незалежний публічний простір. Тут як і раніше живуть голуби, але тепер у дворик почали приходити люди, аби фотографуватися біля муралу або просто пити каву. А ще тут оселився кіт.
Схожі публікації
Жертвами удару ізраїльської армії по об'єктах іранських сил у Сирії стало 15 осіб
Про це повідомив Сирійський центр моніторингу прав людини
Читати даліЗМІ повідомили про вибухи на базах сирійської армії в Алеппо і Хамі
За даними журналістів, по базах було завдано ракетного удару
Читати даліЗМІ повідомили про ракетні удари по двох сирійських авіабазах
14 квітня США, Великобританія і Франція завдали авіаудари по Сирії у відповідь на передбачувану хімічну атаку в місті Дума
Читати даліУ Росії випав з вікна журналіст, який писав про армію "Вагнера"
Редактор видання, де працював журналіст, заявила, що не вірить у самогубство підлеглого
Читати даліПрезидент Сирії відправив дітей в "Артек" і потрапив на "Миротворець"
Діти Асада відпочивали в "Артеку" в 2017 році
Читати даліСША попередили Росію про підготовку нових санкцій через підтримку Асада
Нові санкції для Росії оголосять 16 квітня
Читати даліСША, Велика Британія та Франція завдали удару по Сирії
Мішенню британського авіаудару по території Сирії були склади із хімічною зброєю
Читати далі