Коли місто скаржиться на притулок для тварин, на кого скаржитися притулку?

Про проблему безпритульних тварин у Чернівцях

Явища

Оксана Чорна

Безпритульні тварини вже давно є невід’ємним атрибутом Чернівців. До них звикли і чернівчани, і постійні гості міста. Та якщо у центрі Чернівців собаки зазвичай мирно бігають по бруківці, то у спальних районах вони викликають справжнє занепокоєння. Через незакриті контейнери зі сміттям і небайдужих жителів, що підгодовують тварин, саме в мікрорайонах і є найбільші їх скупчення. Іноді там утворюються цілі зграї, в яких собаки, як відомо, агресивніші.

Також ситуацію загострює нестача вакцин від сказу. За словами заступниці директора Департаменту охорони здоров`я Чернівецької ОДА Марії Поліщук за останній рік потреба у них з 2 тисяч доз зросла до 4 тисяч. Проте поки вакцина в область не надійшла, передає АСС.

У Чернівцях з 2016 року працює міське комунальне підприємство "Притулок для тварин". Саме на нього часто і покладають відповідальність за агресивних собак на вулицях міста. Через скарги на діяльність установи 1 серпня за ініціативою Івана Гончарюка депутати міськради створили комісію з вивчення питань діяльності МКП. Туди також увійдуть і громадські активісти, які вже невдовзі мають перевірити, як працює притулок.

Створення такої комісії викликало деякі суперечки у мережі між майбутніми її членами та тими, хто працює у притулку. Зокрема, його директор Василь Виноградов акцентує увагу на тому, що ніхто з ініціаторів у МКП не був, тому не може зрозуміти, чому питання безпритульних тварин досі залишається гострим.

Читайте, яким притулок для тварин у Чернівцях побачили журналісти Weche.

Odoo CMS - велика картинка

Діставшись МКП на вулиці Південно-Кільцевій, 47, ми біля воріт чекали на директора Василя Виноградова. Разом із нами стояла сім’я, яка хотіла з притулку забрати додому собаку. "Або навіть двох!" – захоплено розповідали четверо дітей. Їхня мама, здається, не була проти. Проте, коли директор вийшов запускати журналістів на територію притулку, маму з дітьми він залишив… за хвірткою. "Хлопці неохайні, у рваному взутті. Якщо жінка не може доглянути за власними дітьми, хіба вона дбатиме про собаку?", – пізніше Василь Миколайович пояснив нам, що, якщо вони таки дадуть сім’ї собаку з притулку, то перед цим перевірять умови, в яких вона надалі житиме.

Спочатку Василь Виноградов провів нас притулком, показав вольєри, розповів про окремих тварин. Спокійні собаки раптом почали гавкати. "То вони так на Бульчика реагують", – пояснив Василь Миколайович. Бульчиком у притулку кличуть великого бульмастифа з зони бойових дій.

Odoo CMS - велика картинка

"Собаку привезли з Авдіївки. Господарі залишили його на ланцюгу під обстрілами. Чернівецький АТОшник знайшов собаку і передав у Чернівці. Вже у травні цього року Бульчика віддали нам, бо в собаки виявили рак. Ми вирізали пухлину, та пізніше через укус кліща собака захворів на піроплазмоз (це як енцефаліт у людей). Зараз Бульчик здоровий. Ми дали оголошення на OLX, і вже десяток людей приїжджали, щоб забрати його. Але так ніхто і не забрав. Бо Бульчику вже 8-9 років, він старий. І люди не хочуть до нього звикати".

Бульмастиф на гавкіт собак не реагував. Він дозволив нам гладити себе, поки Василь Виноградов не провів нас у свій кабінет, де відповів на питання.

"У Чернівцях приблизно 10 тисяч домашніх тварин, а безпритульних – 3-3,5 тисячі".

Василь Виноградов, директор МКП "Притулок для тварин" 

Скільки безпритульних тварин у Чернівцях?

У місті домашніх тварин приблизно 10 тисяч, а безпритульних 3-3,5 тисячі. Іноді важко ідентифікувати, є тваринка безпритульною чи домашньою. Дуже часто через це виникають конфлікти. Наприклад, телефонують містяни і просять забрати собаку, яка весь день чекає на зупинці. А потім до притулку приїжджає господар і питає, чому тут його тваринка.

Цього року знову будемо підраховувати. Це робитиме для нас AnimalID завдяки смартфонам. Тобто тварин фотографуватимуть, а потім у єдиній базі завдяки фото визначать їх кількість.

Odoo CMS - велика картинка

Скільки тварин зараз у притулку?

Станом на 1 серпня у нас було 174 собаки і 59 котів. Проте буває і 250 собак. Та це вкрай недобре, бо тоді в одному вольєрі по 5 тварин.

Нас важко назвати притулком. Ви бачили на вулиці, скільки є вольєрів. Більше ніж 50% зроблені волонтерами і нами.

Місто побудувало 1 блок і 16 вольєрів у ньому. Ми за рахунок наших коштів зробили ще один блок та внутрішні клітки – загалом 4 зали. Маємо стаціонарні місця: 50 вуличних, 42 внутрішніх, та до 40 пересувних кліток.

Щоб працювати з тваринами в місті, потрібно 8 блоків, а діє 1. Територія притулку і розрахована на 8 блоків, проте їх ніяк не можуть збудувати. Нам необхідне капітальне будівництво. Цього року для притулку виділили хороший бюджет – 3,5 мільйони гривень – поточне утримання. Депутати підтримали виділення 1,5 мільйона гривень для капітального будівництва (3-я черга вольєрів). Цих коштів якраз би вистачило на 3 блоки. Капітальним будівництвом уповноважене займатись ДЖКГ. Але поки є тільки бюджетний запит на виділення грошей. І я вже бачу, що ми цього року, напевно, нічого не збудуємо.

"На одну тваринку, яку забирають з притулку, нам привозять 10 домашніх".

Василь Виноградов, директор МКП "Притулок для тварин" 

Як з тваринами працюють у притулку?

Ми є стерилізаційним центром. Тобто ми їдемо на виклики, відловлюємо тварин, вакцинуємо, стерилізуємо та лікуємо.

Тварина після вакцинації від сказу має пройти 10 днів карантину. Загальний термін, який собака тут перебуває – 20 днів. Справа в тому, що в неї має загоїтися рана після стерилізації. Тоді вже можна повертати її на вулицю. Ми розміщуємо на OLX та в соціальних мережах оголошення про тваринок, які до нас надходять. Тому якщо собачка породиста, намагаємося тримати її в притулку довше. Є шанс, що хтось забере додому. Натомість дворових собак майже не беруть…

Чи присипляєте ви тварин?

Так, але лише якщо тварина дуже хвора. Буває, привозять собаку, у якої всі кінцівки переламані. У таких випадках ми колегіально, разом з лікарями вирішуємо, чи робити евтаназію.

Чи часто забирають тварин із притулку додому?

Статистика така, що на одну тваринку, яку забирають, нам привозять 10 домашніх. У нас таких звернень близько 10 в день. Залишають тварин, наприклад, ті, хто їде за кордон.

Odoo CMS - велика картинка

Як допомагають притулку волонтери?

Є чернівчани, які приходять і безкорисливо годують собак, вигулюють їх, прибирають. Нам такі люди вкрай потрібні, адже вони насправді дуже допомагають. І я закликаю тих, хто небайдужий, – приходьте.

Чи відомо вам про скарги на працівників?

Так, проте я не можу дозволити собі звільнити жодного працівника. У нас катастрофічно не вистачає кадрів. Зарплати вкрай низькі. Проблеми з ловцями, прибиральниками, інженерами, водіями. Людина, яка буде ризикувати своїм життям (собаки є різні), хоче заробляти 2880 гривень? Украй не вистачає людей, які готові тут працювати.

Нас постійно критикують. Хтось каже, що не допрацьовуємо, бо в місті досі багато тварин. А інші називають нас "живодерами". І так доводиться маневрувати між цими силами.

Фото Василя Салиги

Спілкувалася Оксана Чорна

Схожі публікації