Про байдужість столичних та міських керівників до проблем регіонів, корупцію у тендерних фондах, відсутність робочих місць для медичного персоналу санаторних закладів та заборгованість по зарплатні.
За даними досліджень фахівця у сфері туризму Володимира Федорченка, усього в Україні налічують 79 родовищ мінеральних вод на 109-ти земельних ділянках, на базі яких може розвиватися курортне господарство, однак експлуатується з них лише 8,9%
![Odoo CMS - велика картинка](https://storage.googleapis.com/106a155c-ff12-11e7-a391-02420a000013-fs/2aa/2aafcc8db94393d24c5619d876ef9767fc30fd9b/%D1%96%D0%BD%D1%84%D0%BE%D0%B3%D1%80%D0%B0%D1%84%D1%96%D0%BA%D0%B0.png)
Два родовища лікувальних вод та санаторії у селищі Гусятин, що на Тернопільщині, входили у ці відсотки. Рада міністрів УРСР у 1986 р. визначила його курортом республіканського значення та ухвалила рішення про будівництво нових і розширення наявних санаторно-курортних закладів. За іронією долі, все сталося навпаки – нового нічого не збудували, а санаторії всеукраїнського масштабу «Збруч» та «Медобори» доживали віку і сьогодні є пустками.
Гусятинська вода є корисною для лікування шлунково-кишкових розладів, забирає холестерин із крові, очищує її, тому її використовують під час лікування онкохворих пацієнтів. Крім цього, вода має здатність виводити з організму радіоактивні ізотопи, що дає можливість оздоровлювати потерпілих від наслідків чорнобильської катастрофи. У 1960-их геологи знайшли два родовища артезіанської води:
«Новозбручанська» – слабомінералізована вода, з підвищеним вмістом органічних речовин, за фізико-хімічним складом схожа на Трускавецьку «Нафтусю». Глибина родовища – 120 м.
Високомінералізована вода типу «Рапа», за фізико-хімічним складом ідентична лікувально-мінеральним водам Моршина та Прибалтійського курорту «Друскіненкай». Глибина залягання – 752 м.
Будучи містом-курортом, розвивалися не лише санаторії, а й малий бізнес, оскільки потік туристів був чималим.
![Odoo CMS - велика картинка](https://storage.googleapis.com/106a155c-ff12-11e7-a391-02420a000013-fs/934/93495b9f83fef3acfaa3758a75d82b3d8fecfdc9/Sequence%2014.00_04_31_15.Still009.jpg)
Після переходу на самофінансування керівництву санаторію «Медобори» не вистачило коштів на його утримання, і у 2004 році його зачинили, не виплативши колишнім працівникам заробітну плату. Щодо «Збруча», то підприємству, яким у різний час опікувались Держголовпостач та Кабінет міністрів України, вдалося протриматися довше. З переходом до Державного управління справами Президента України установа з кожним роком втрачала популярність, а в 2011 році загадково програла всі тендери на оздоровлення, які були основним фінансовим ресурсом у «Збручі». Ситуація повторилась – цього разу 170 людей залишилося без роботи та грошей.
![Odoo CMS - велика картинка](https://storage.googleapis.com/106a155c-ff12-11e7-a391-02420a000013-fs/305/305645d2b8b6e6220b42ca204654b4ecad6e608d/Sequence%2014.00_16_03_24.Still005.jpg)
«Заїжджали багато з Донецької, Луганської, Рівненської області. Навіть приїжджали з Білорусі. Особливо був великий наплив після Чорнобильської аварії. А потім після занепаду, багато працівників звільнилися, не було зарплати, потрошки почали закривати…».
Олена Закутій, колишня медсестра санаторію «Збруч»
![Odoo CMS - велика картинка](https://storage.googleapis.com/106a155c-ff12-11e7-a391-02420a000013-fs/378/37854ccd2f2c83b16d5e2512205e7b8275d7c5f8/%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D0%B0%20%D0%B7%D0%B0%D0%BA%D1%83%D1%82%D1%96%D0%B9.jpg)
У 2005 році Збруч перейшов до Державного управління справами Президента України. Михайло Думіх, т.в.о. директора з 2011 року розповів, що попит був шалений – доставляли ліжка у номери і одночасно приймалося по 300 людей, хоча розраховано було на 200. Сьогодні зі 170 працівників залишилося 6, котрі отримували зарплатню ще у 2011 році. Зараз санаторій перебуває в процесі фінансово-господарського оздоровлення.
За словами колишнього головного лікаря Євгена Пожарнюка, хоча у 2010 році фінансовий план і перевиконали на 7%, було 1,5 мільйони прибутку, але у 2011 це все одно не допомогло.
«У тендерах перемагали підприємці, які могли дати хабаря. Звичайно, ми тендер програвали».
Ніна Міцерська, колишня завідувачка кадрами санаторію «Збруч»
![Odoo CMS - велика картинка](https://storage.googleapis.com/106a155c-ff12-11e7-a391-02420a000013-fs/658/658e3c42644424d3805d7e64ce4e82e95f0c8f7e/%D0%BD%D1%96%D0%BD%D0%B0%20%D0%BC%D1%96%D1%86%D0%B5%D1%80%D1%81%D1%8C%D0%BA%D0%B0.jpg)
Колишні працівники визнають, що ДУС виявилося неефективним власником, відтак санаторію потрібне бюджетне фінансування або інвестор. У 2016 представництво ДУСу повідомило, що недобудований у 96-му році лікувальний корпус буде реформовано під реабілітаційний для учасників АТО. Проте за три роки нічого не змінилося. Тим часом санаторій «Збруч» руйнується все більше і перетворюється на свого сусіда – санаторій «Медобори».
З 2011 року борги «Збруча» за комунальні платежі і зарплатню сягнули 5,7 мільйонів гривень. З березня 2012 року рахунки заблоковано. Усе рухоме та нерухоме майно санаторію перебуває під арештом, накладеним Відділом примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Тернопільській області.
Тим часом «Медобори» розтрощені, розкрадені та сплюндровані війною за право власності. Жителі Гусятина відвідують інші курортні установи, аби полікуватися власною ж водою, а «Збруч» продає усе майно та перетворюється на чергову спустошену будівлю на Тернопільщині.